Distributed Systems > CS > JBI > FWN > RUG

Oberseminar Program, 10-13 May, 2013



Friday, May 10, 2013
Session 1, Chair: Malte Helmert
Time Speaker Title
9:00-9:30 Patrick Eyerich, UF Stronger Abstraction Heuristics Through Perimeter Search
9:30-10:00 Florian Pommerening, UB Incremental LM-cut
10:00-10:30 Vittorio Amos Ziparo, ASrl ROVINA
10:30-11:00 Coffee Break
Session 2, Chair: Esra Erdem
Time Speaker Title
11:00-11:30 Farhad Arbab, CWI & LU Protocols as Tangible Artifacts
11:30-12:00 Gabriele Röger, UB Getting the Most Out of Pattern Databases for Classical Planning
12:00-11:30 Eirini Kaldeli, UG Domain-Independent Planning at the service of Services Applications in Uncertain and Dynamic Domains


Saturday, May 11, 2013
Session 1, Chair: Bernard Nebel
Time Speaker Title
9:00-9:30 Thomas Keller, UF Trial-based Heuristic Tree Search
9:30-10:00 Jendrik Seipp, UB Counterexample-guided Abstraction Refinement for Classical Planning
10:00-10:30 Peter Schüller, SU A Systematic Analysis of Levels of Integration between Low-Level Reasoning and Task Planning
10:30-11:00 Coffee Break
Session 2, Chair: Daniele Nardi
Time Speaker Title
11:00-11:20 Andrea Pagani, UG Modeling the Last Mile of the Smart Grid
11:20-11:40 Tuan Anh Nguyen, UG Towards Context Consistency in a Rule-Based Activity Recognition Architecture
11:40-12:00 Faris Nizamic, UG Automated Deployment of Virtualized Services based on Functional, Performance and Data Aspects
12:00-12:20 Ando Emerencia, UG Applying Artificial Intelligence in Schizophrenia Management
Session 3, Chair: Vittorio Amos Ziparo
Time Speaker Title
14:00-14:30 Johannes Löhr, UF Domain Predictive Control Under Uncertain Numerical State Information
14:30-15:00 Martin Wehrle, UB The Relative Pruning Power of Strong Stubborn Sets and Expansion Core
15:00-15:30 Zeynep G. Saribatur, SU Finding Optimal Plans for Multiple Teams of Robots through a Mediator
15:30-16:00 Christian Dornhege, UF Integrated Task and Motion Planning on Partially Grounded Domains


Saturday, May 11, 2013
Poster Session (12:30-14:00 and 16:00-17:00)
Speaker Title
Silvan Sievers, UB Efficient Implementation of Pattern Database Heuristics for Classical Planning
Viktoriya Degeler, UG Probabilistic Rule-Based Activity Recognition
Luca Iocchi, UR Variable Zoom Camera Calibration for Virtual Advertising
Ilche Georgievski, UG Planning for Coordination of Devices in Energy-Smart Environments
Domenico Bloisi, UR Human-Robot Collaboration for Semantic Labeling of the Environment


Monday, May 13, 2013
Session 1, Chair: Alexander Lazovik
Time Speaker Title
9:00-9:30 Andreas Herlte, UF Integrated Symbolic Planning in the Tidyup-Robot Project
9:30-10:00 Frank Hutter, UF Learning and Optimization of Empirical Algorithm Performance
10:00-10:30 Julien Hué, UF Revising Qualitative Constraint Network
10:30-11:00 Coffee Break
Session 2, Chair: Ilche Georgievski
Time Speaker Title
11:00-11:30 Taigo Maria Bonanni, UR Towards SLAM Unification
11:30-12:00 Heerko Groefsema, UG Business Process Verification – a Survey
12:00-12:30 Emanuele Bastianelli, UR Structured Kernel-based learning for Spatial Role Labeling
Session 3, Chair: Doina Bucur
Time Speaker Title
13:30-14:00 Fabio Previtali, UR PTracking: a distributed opensource library that exploits a clustering technique to tracks multiple objects
14:00-14:30 Guglielmo Gemignani, UR Disambiguating Localization Symmetry Exploiting a Multi-Clustered Particle Filtering